Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

JOSEPH HUBERT PILATES HAYATI

Pilates’in yaratıcısı olan, Joseph Hubert Pilates 9 Aralık 1882 Mönchengladbach kentinde dünyaya geldi.
Dünyaya geldiği sırada birtakım rahatsızlıkları vardı. Çocukluk süreci sürekli sağlık sorunları ile geçen Joseph, vaktinin çoğunu evde geçiriyor ve sürekli olarak araştırmalar yapıp okuyordu. Okudukları arasında çeşitli tıp kitapları ve özellikle uzak doğu sporları ile ilgili araştırmalar karıştırarak, kendisini yaşadığı bu sağlık sorunlarından kurtulabilmek için çözümleri arayan Joseph neredeyse hayatının çocukluk dönemini dört duvar arasında gecirdi Amacı tıp ve spor kitapları okuyarak kendi hastalıklarına çözüm aramaktı.Uğraştı sportif branşlar arasında Yoga, kayak, dans, savunma sporları ve ağırlık çalışmaları üzerinde uzmanlaşmıştı ve tüm bunların birleşimi olarak adını taşıyan Pilates’i yarattı. Birinci Dünya Savaşı başladığı dönemlerde Ingiltere’de İngiliz polislerini Scotland yart çalıştırıyordu. Daha sonra Almanya’ya dönerek, Dünya savaşında ağır yaralanmış çeşitli organlarını kaybetmiş olan askerler üzerinde geliştirdiği teknikleri uygulayarak çalıştırmaya başladı. Ve Klasik Pilates teknikleri ile çok başarılı sonuçlar elde etti.
1926 senesinde Amerika’ya gitmeye karar verdi, orada evleneceği kadın, Clara ile tanıştı ve New York’ta ilk Pilates stüdyolarını birlikte açtılar.
Uzun süre erkek öğrencileri oldu, daha sonra kadınlarda ders almaya başladılar. Sürekli olarak yeni hareketler yaratarak, aralıksız kendi vücutları üstünde denemeye ve başarı elde ettikleri Pilates tekniklerini öğrencilerine öğretmeye ve yaptırmaya başladılar. Joseph Pilates, boksörler ile New York Broadway’de bulunan balerin ve dansçıları da çalıştırarak kendi repertuarını genişletti.
9 Ekim 1967 senesinde, 87 yaşında dünyaya gözlerini kapattığında kendi yarattığı klasik Pilates tekniği ile günümüze kadar tüm insanlığa fayda sağladı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*