Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

TEMEL TEKNİĞİN YAPISI 2

İnsan vücudu olağanüstü bir yapıya sahiptir. Biraz karmaşık bir yapı olsa da günümüz tıp ve teknolojisinde birçok araştırma ve geliştirmeler sonucu mucizevi bir mekanizma olduğu ispatlanmıştır. Bu mucizevi organizma işlevi sonuç olarak hareket etme yasası üzerine kurulmakla beraber, günümüzde insan bedenine en fayda sağlayan egzersiz metodunun pilates olduğu birçok uzman ve kişilerce beyan edilmiştir. Yıllar önce J.Pilates tarafından tasarlanan bu mucizevi egzersiz metodu günümüzde birçok ekollerin yarattığı değişikliklere uğrasada temeline bağlı kalındığında her vücut tipine ciddi faydalar sağladığı gözlemlenmiştir.
Örneğin, bir Reformer seansı bacak çalışmaları ile başlar ve vücut hareket ettikçe oksijene daha fazla ihtiyaç duyar, seansa ayaktan başlamanın felsefesi reflektif olarak da etki gösterir. Bilindiği üzere ayaklarımızın alt kısmından birçok hastalığın teşhisinin konulduğu ve tedavilerinin yapıldığını biliyoruz. Hareketlilik seans süresi boyunca aktif oldukça kalp atım hızı yükselerek dolaşım sistemine etki eder ve kanın oksijeni tüm hücrelere taşıması ile bedenimiz kendisini çok daha iyi hisseder.
Birçok insanın yanlış bildiği bir gerçek Pilates durağan ve sakin bir egzersiz şekli değildir. Tam aksine hareketli ve dinamik bir çalışma metodudur. Ve bu çalışma şekli sistematik bir öğrenim sıralamasına sahiptir. Orijinal serinin akışı bu prensipleri içinde barındırır.
Günümüzde birçok marka ve kuruluş farklı olmak adına bu sıralamanın felsefesini bilmeksizin farklı olabilmek adına yeni arayışlara girer, ancak orjinale bağlı kalınarak hazırlanan bu sıralama insan vücudunda çok kısa bir sürede yarattığı etki ile mucizevi oluşunu kanıtlar. İnsan vücudunun temel gıdası harekettir ve bu olgu yetenekler ile geliştirilip kusursuz hale getirilebilir. Yerçekimin etkisinin bedenimize bıraktığı durumlara karşı koyabilmek için vücudumuzla ilişkili egzersiz hareketleri Pilates felsefesinin temelinde yatmaktadır. “Biz buna kusursuz bir çalışma şekli diyoruz.”
Orijinal Pilates egzersizlerinde birçok hareket birbirine entegredir ve benzerlik gösterir. Bunun sebebi sağlıksız bir bedenden çok sağlıklı bir bedene doğru ilerleyen bu süreci halkalar ile birbirine bağlayarak ilerleme felsefesidir. Program sürecinin sürekliliği gerektiren bu entegrasyonun çok daha ilerilere taşınabilmesi için takip edilmesi gereken yol budur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*