Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

TEMEL TEKNİĞİN YAPISI

Kulaktan dolma veya çağımızın gereksinimi olarak internet ortamında alınan eğitim ve bilgiler beraberinde birtakım hataları oluşturmaktadır. Bir zincir olarak devam eden Pilates ilerleme sürecinde birbirine benzeyen fakat ezberci eğitmenlerin gözlemleyemediği çok küçük hatalar oluşmaktadır. Bu hatalar sonrasında kopan halkalar tekrar başa dönülerek inşa edilmesi gerekir. Hatanın üzerinde ısrarla gidildiği takdirde Pilates çalışma metodunun yarardan çok zarar sağlayacağı da bir gerçektir. Bu sebeple her Pilates eğitmeni katılmış olduğu program sürecinin sonuna kadar ilerlemeli ve kendi repertuarını doldurarak farkındalığı yüksek, yetenekli ve bilgili konuma sahip olmalıdır. Pilates çalışma prensibi, felsefesi gereği belirlenen kalıplar dâhilinde hareket eder. Temelinde kontroloji ve farkındalık olduğu için her yapılan tekniğin ince bir ayrıntı ve zekâ ile kurgulanması ve düşünülmesi gerekmektedir. Temel tekniğin yapısının felsefesinde bilinçli olarak hareket eden bir beden hem vücudun şeklini hem de fonksiyonel olarak çalışmasına yardımcı olur.
Temel tekniğin yapısı denildiğinde, Pilates felsefesi olarak tüm hareketler vücut üzerinde kontrol edilerek yapılır. Bu felsefe merkez kontrolüdür. Merkezden yapılan tüm hareketler bedeni çok hızlı bir şekilde inşa eder ve geliştirir. Kısacası Pilates, Core bölgesi koordinasyonu ve yeteneğini geliştirerek powerhouse kaslarını güçlü tutar. Bir diğer ihtiyaç duyulan denge ise, bedenimizin dışarıdan gelen uyaranlara karşı yetilerinin geliştirilebilme olgusuna karşın sinir/kas koordinasyonudur. Pilates çalışma prensibi ilerleyen süreç içerisinde vücuda kattığı akıcı hareketler yardımıyla insan vücudundaki motorik özelliklerin gelişmesinde faydalı olur. Bu sebeple Pilates seanslarında tekrarlanan sayılardan daha çok, uygulanan tekniğin kalitesine ve akıcılığına bakılır. Önemli olan skor değil yetenektir. Günümüzde kasların daha belirgin hale gelmesi için, insanlar birçok yollar deniyor. Ancak Pilates felsefesinde bu tarz şekillenme ve çalışmalara daha farklı bakılmaktadır. Seans formatında zorladığında daha fazla gelişeceksin mantığı asla yer almaz ve eklemler için önerilmediği gibi vücut için de zararlı olduğu bilinmektedir. Her yaş, beden ve vücut tipine göre hazırlanan Pilates seans formatı muhteşem işleyen bir mekanizmaya sahiptir. Her hareket vücudun gelişimi için bir halka görevi görür ve bedeni mükemmele doğru inşa eder.
Uygulanacak olan her teknik kontrollü ve estetik açıdan göze hitap eden bir yapıda tasarlanmıştır. Ve bu metot özgürce hareket eden bir yapı inşa etmek için kontroloji, SEAMPilates programının temel esaslarındandır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*