Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

OMURGA EĞRİLİĞİ TEDAVİSİNDE PİLATES

Omurganın üç ayrı planda eğrilik oluşturması ile oluşan bir dizilim patalojisi olan skolyoz, omurganın sağa ya da sola sapması rahatsızlığıdır. Sırtta “C” ya da sırt ve bel bölgesinde “S” çizerek oluşan skolyoz fonksiyonel ve yapısal skolyoz olmak üzere ikiye ayrılır.

Fonksiyonel Skolyoz: Daha çok kas spazmı, pervik tilt, bacaklar arası boy farkı gibi nedenlerden oluşan fonksiyonel skolyozda sapma derecesi ilerlemez. Tedaviye ve egzersize cevap veren bir omurga eğriliği türüdür.
Yapısal Skolyoz: Nedeni belli olan ve nedeni belli olmayan yapısal omurga eğrilikleri görülebilmektedir. Yapısal skolyozda kız çocukları daha fazla risk altındadır. Özellikle omurga eğriliği olan kız çocukları yaşıtlarına göre daha uzun boyludurlar ve boy uzamaya devam ettikçe eğriliğin derecesi de yükselir.
Omurga eğrilik problemi olan kişilerde skolyozun derecesi 45 derecenin üzerindeyse bu kişilerde kalp ve akciğer sorunları görülebilmektedir. Eğer eğrilik 60 derecenin üzerinde ise bu durum oldukça ciddidir ve yaşamsal tehdit oluşturmaktadır.

Omurga eğriliği pilates ile kontrol altına alınabilen hatta belli açılara kadar iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Eğer omurgadaki eğrilik henüz çok ilerlememişse ve hatta 20 derecenin altında ise kişi pilateste her egzersizi yapabilir. Fakat 20 derecenin üzerindeki vakalarda kesinlikle kişiye özgü hareket açılarının olduğu durumlar devreye girmektedir. Bu durumda olan bir kişinin mutlaka birebir özel pilates dersi alması gerekmektedir. Aslında eğer olanak var ise 20 derecenin altındaki kişilerin de birebir pilates dersi almaları ya da grup dersi alıyorsa bile eğitmeni omurga egriliginin açısı ve derecesi hakkında mutlaka bilgilendirmesi gerekmektedir. Çünkü kişi omurgadaki eğriliğin durumuna göre belirli açılarda hareketleri yapmalı ve bazı hareketleri ise yapmamalıdır.

Fakat unutulmaması gereken bir konu da şudur ki; pilates ile fonksiyonel skolyoz düzeltilebilirken yapısal bozukluklar düzeltilememektedir. Yapısal skolyoz pilates ya da başka egzersizler ile tamamen düzeltilemez. Sadece ilerlemesi engellenebilir ya da sırt ağrıları hafifletilebilir. Pilatesin en büyük faydalarından birisi de burada devreye girmektedir. Yapısal omurgada eğrilik problemi olan kişilerin sırt ve bel ağrılarını hafifleterek bu kişilerin yaşam kalitelerini bir nebze olsun iyileştirebilir. Ama fonksiyonel omurga eğriliği için pilates kesinlikle düzenli uygulandığı takdirde iyileştirici bir egzersizdir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*